REVIZE PRAVIDEL I. - 14.5.

přidáno: 14. 5. 2018 6:40, autor: Linda Pačesová
KROUŽEK A JEHO PRAVIDLA
Po dlouhé debatě jsme našli řešení přijatelné pro všechny. Diskutovalo se o tom, zda je kroužek potřeba, k čemu nám je. Jak řešit ale neustálé nedodržování jeho pravidel?
- Ráno se sejdeme v kroužku všichni bez výjimky a pozdravíme se, platí svolávání do kroužku pomocí zvonečku
- V kroužku zůstanou pak jen ti, kteří si chtějí navzájem něco sdělit, přečíst deník, ukázat něco. V tom případě platí pravidla kroužku (mluví jen ten, kdo drží budíka / přesednu si jinam, abych nerušil nebo jdu dělat jinou práci)
- Ti, co už v kroužku nechtějí nic sdělovat ani naslouchat druhým, půjdou pracovat na svých individuálních plánech ke stolům nebo ven

SPROSTÁ SLOVA A NADÁVKY
Sprostá slova většině lidí ve škole vadí, tedy platí možnost napsat slovo na papír a pak zahodit, nebo jít do autovraku a říct ho tam nahlas tak, aby ho neslyšel nikdo nepovolaný (nebo jinam, kde budu sám a budu si jistý, že mě nikdo neuslyší). Ve třídě mohu místo těchto slov použít slovo náhradní, během debaty zaznělo slovo KEDLUBEN. Po té jsme řešili, že kromě sprostých slov nám vadí i různé nadávky či hanlivá oslovení. Děti měly potřebu toto nahradit jiným slovem, přezdívkou, nedokázaly si představit, že by vůbec na nadávky nemuselo dojít. Zde padly nápady na vymyšlení přezdívek pro tyto případy, nebo mít jedno slovo univerzální, ale nedošlo k úplné shodě. Jestli se mi podařilo zachytit, tak v nabídce zaznělo ZELÍ, nebo nějaké číslo (TY ŠESTKO). V případě přezdívek tu byl nápad napsat si je na cedulky, ale s tím nesouhlasili rozhodně všichni.